Özlem Balkan, İstanbul (Erkek) Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdikten sonra profesyonel iş yaşamına 1990 yılında banka Teftiş Kurulu’nda başlamıştır. Ardından Kurumsal Pazarlama Yöneticiliği ile kariyerine devam etmiştir. Şube açma, portföy  geliştirme, planlama, satış ekibi koçluğu sorumluklarını yerine getirmiştir.

1997’de İnsan Kaynakları Eğitim Birimi Yöneticisi olarak eğitim birimini yapılandırmış ve 1999’da İnsan Kaynakları Müdürlüğüne atanmıştır. Kurduğu ekiplerle işe alım süreçlerini tasarlama, yürütme, yetenek yönetimini dizayn etme, derecelendirme ve ücret yönetimi, performans yönetimi ve eğitim sistemini yapılandırma sorumluluklarını üstlenmiştir. Hem müşteri yüzünde hem de organizasyonel gelişim alanında çalışmalarının son 8 yılını uluslararası bir bankada İnsan Kaynakları Müdürü olarak devam ettirmiştir. 18 yıllık kurumsal çalışmadan sonra 2009’dan bugüne danışmanlık,  program ve iş geliştirme sorumluluklarının yanı sıra tüm birikim ve deneyimlerini Talentouch’ta verdiği eğitim, mentorluk ve koçluklar ile sürdürmektedir.

2012’de Türkiye’de Points of You Coaching Game aracının ilk sertifikalı eğitmeni olmuştur. 2007 yılında Earthwatch Enstitüsü Avrupa iklim merkezi programına katılarak edindiği tecrübeyi iklim farkındalığı alanında Türkiye’de gönüllü çalışmalara yönlendirmiştir. Sahip olduğu lisans ve sertifikalar arasında Koçluk Sertifikasyonu, Foundation, Güney Afrika (Tez: Yönetici Koçluğu), Grup Koçluğu sertifikası, Gestalt Coaching-Cleveland, Ethics Officer Sertifikasyonu, Tedmer (Türkiye Etik Değerler Merkezi-Ethics Resource Center(ABD) yer almaktadır.

Özlem Balkan, Mentorluk ‘Birlik ve Bilgelik Sanatı’ (2016) kitabının eş yazarı ve EMCC (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Derneği) üyesidir.

884
Koçluk
2500
Eğitim
29
Yöneticilik Deneyimi