Oktay Güneş, 26 Eylül 1987 yılında Bulgaristan da doğdu. Üniversite yıllarında tanıştığı Atletizm 110 m Engelli branşında 6 kez Türkiye Şampiyonluğu yaşarken aynı zamanda Avrupa ve Balkan şampiyonluğu elde etmiş eski milli sporcudur. Spor kariyeri boyunca Galatasaray, Fenerbahçe ve Enka gibi büyük kulüplerde forma giyerek şampiyonluklar yaşamıştır.

Spor tutkusunu başkalarına aktarmak için Koşu Antrenörü adı altında oluşturduğu platformda 20 yıla yakın süredir her yaştan spor severi eğitmektedir. Aktif olarak Trendyol  , Garanti ve TRPharm gibi büyük şirketlere koşu hakkında danışmanlık yapmakta ve ekiplerini yarışmalara hazırlamaktadır.

Sporculuk döneminde Deniz Lisesinde antrenörlük yaparak 2 kez okulunu askeri liselerde şampiyon yapmıştır. Özel bir kolejde beden eğitimi öğretmenliği görev yapan Oktay, Eğitme ve Öğretme yolculuğuna New Balance’ta Eğitim ve Gelişim yöneticisi olarak devam etmiştir. Şuanda Eğitim ve Gelişim yöneticisi olarak  7 yıla yakın bir süredir Puma spor markasında ödüllü bir eğitmen olarak Marka Uzmanlığı, Ürün Teknolojileri, ileri Satış .Teknikleri, Müşteri Memnuniyet Programları , E-Öğrenim programları ve Liderlik Eğitimleri süreçlerine destek vererek görevine devam etmektedir.

Kurumsal ve Spor hayatı dışında reklam sektöründe de Galatasaray, THY, BEKO, Migros, WOLKSWAGEN, ZEN , Akbank , Aytemiz , VESTEL, Filiz gibi bir çok markanın reklamlarında marka yüzü olarak yer alarak kariyer yolculuğuna devam etmektedir