19 yıl süren profesyonel iş hayatında, Özak Global Holding, Koç Üniversitesi, Tekstilbank, Ulusalbank, MESS Eğitim Vakfı, Koçkaya, Richmond Hotel, Ortaköy Princess Hotel ve  Mövenpick Otel gibi şirketlerde çalışmış, 2014 yılında Fırtına Değişim Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı şirketini kurmuş,  2016 yılında International Coach Federation  (ICF) Akredite Koçluk onaylı Sola Unitas Eğitim şirketinden  koçluk modüllerini tamamlayarak  profesyonel koçluk unvanını almıştır.

AUZEF İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencisidir.

 

Eğitmenlik aşkı 1997-2004 yılları arasında çalıştığı   bankalarda filizlenip büyümüştür.  Asıl iş pozisyonun yanı sıra bankada iç eğitmen olarak da görev yapmıştır.  O yılların devamında 1.5 yıl MESS Eğitim Vakfı’nda freelance eğitmen olarak devam etmiş, sonrasında  6 yıl Koç Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü olarak çalışmış,  gençlerin öğrenim ve  kariyer hayatına dönük projelerin oluşturulması ve yönetiminde ciddi katkıları olmuştur.  Çalıştığı 6 sene boyunca ortalama 5000 öğrenciye Cv Hazırlama Teknikleri konusunda danışmanlık yapmış ve eğitim vermiştir. Üniversite öğrencileri için University of California ile (UCLA, UC Berkeley ve UC Irvine) ortak projeler hayata geçirmiş; aynı dönemde International Management programına katılmış, İngiltere’nin köklü üniversitelerinden Reading, Royal Halloway, Quenn Mary ve Brighton Üniversitesi’nde kariyer yönetimi programlarına katılmıştır.  Koç Üniversitesi’nde çalıştığı sürede öğrencilerin gelişimlerini destekleyen pek çok projede yer almış, öğrencilere yönelik kişisel gelişim, iş hayatına hazırlık eğitimleri vermiş ve onlara yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmıştır.

2011-2012 arasında Özak Tekstil İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü aynı zamanda Özak Global Holding Eğitim ve Gelişim Müdürü olarak görev yapmış,  çalıştığı süre boyunca beyaz&mavi yaka olmak üzere pek çok kişi ile mülakat yaparak işe alımlar gerçekleştirmiştir. Özak’ta çalıştığı süre boyunca beyaz ve mavi yaka olmak üzere 1500 kişiye kişisel gelişim ve mesleki alanlarda eğitim vermiştir.

Ekonomi Bakanlığı tarafından işbirliği kuruluşu olarak seçilen İnovakemi ile birlikte 2012 yılından itibaren, çok sayıda  UR-GE (Uluslararası Rekabeti Geliştirme) projelerinde Satış, Pazarlama ve İnsan Kaynakları alanında, firmaların ihtiyaçlarını belirleme konusunda danışmanlık görüşmeleri yapmış, konuyla ilgili her bir firma için İhtiyaç Analizi Raporlarını hazırlamıştır. Yer aldığı UR-GE  projelerinden bazıları; Mücevher İhracatçıları Birliği, Mücevher Sektörü, Pamukkale Üniversitesi Teknopark, Bilişim, Gazi Teknopark, Bilişim, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Tarım Sektörü, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Tekstil Sektörü, Ankara Sanayi Odası, Biyoteknoloji ve Medikal Sektörü, Ankara Sanayi Odası, Plastik Sektörü, Bakırcılar İMMİB vd. olarak yaklaşık 200 şirket ile ilgili ihtiyaç analizi raporu hazırlamıştır.

Pek çok üniversite de (Yıldız Teknik, Kocaeli ve Sakarya Ü uzmanlık alanı konularında misafir konuşmacı olarak yer almıştı.  2016 yılında Ayvansaray Ünivesitesine bağlı Plato Akademi ve İşkur işbirliği ile 200 saatlik Perakende Gıda Satış Eğitim Programını gerçekleştirmiştir.

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi’nin eğitmeni olarak Çimsa Kültür Liderliği Projesi kapsamında Saha çalışanlarına 2021 ve 2022 yıllarında 26 gruba Ortak Kültür Seminerlerini vermiştir.

Halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenli olarak gerçekleştirilen Liderlik Sertifika programında Çatışma Yönetimi, Fasilitasyon, Etkili Takım Çalışması, Kriz Liderliği,  Duygu Yönetimi; Micro MBA programında Örgütsel Davranış; İnsan Kaynakları Sertifika programında da Mülakat Teknikleri, İnsan Kaynaklarında Yeni Nesil Trendler , Öğrenme ve Gelişim vb. eğitimleri vermektedir.

Arama Katılımlı Yönetim Danışmanlığı’nın eğitmeni olarak Ford Otosan Gölcük ve Eskişehir fabrikalarında Ortak Kültür Yönetimi Projesi dahilinde, her bir grup için 48  saat olan Kültür Liderliği Eğitim Programını  toplam 14 gruba vermiştir.

Arama Katılımlı Yönetim Danışmanlığı’nın eğitmeni olarak MAN Türkiye fabrikalarında 72 saatlik Yönetici Geliştirme Programını  toplam 10  gruba vermiştir.

Efsun Fırtına,  2000 yılından  bu günlere kadar  29.000’in üzerinde kişiye eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiş olup  2012  yılından bu yana  bağımsız olarak çeşitli şirketlerde, otellerde ve resmi  kuruluşlarda insan kaynakları danışmanı ve eğitmen olarak devam etmekte olup 2014 yılında Fırtına Değişim Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Şirketini kurmuştur.

1750
Koçluk
1700
Eğitim
11
Yöneticilik Deneyimi